Chelaty minerałów są niezwykle przydatnymi związkami, które wspomagają suplementację różnych pierwiastków. Dostarczenie organizmowi zarówno za dużej jak i za małej ilości suplementów jest bardzo groźne dla zdrowia. Chelaty kontrolują poziom tych związków, dzięki czemu ryzyko przedawkowania jest minimalne. Dowiedz się, w jaki sposób działają chelaty minerałów i dlaczego warto je brać.
Czym są chelaty minerałów?
Chelatami są substancje, które składają się z 2 cząstek aminokwasów oraz 1 cząstki danego minerału. Pierwiastki w formie nieorganicznej nie są przyswajalne przez organizm. Dzięki chelatom dochodzi do procesu chemicznego, podczas którego następuje przemiana minerałów w związki organiczne, czyli w formę, którą jest w stanie przyswoić organizm. Dodatkowo chelaty minerałów odpowiadają za tempo przyswajania suplementów, ich transport oraz za pozbywanie się ich z organizmu. Oprócz tego omawiane związki przyczyniają się do usuwania toksyn, np. metali ciężkich. Najbardziej znane w biologii chelaty to: hemoglobina we krwi (która wiąże i oddaje tlen) oraz chlorofil, który jest odpowiednikiem poprzedniego związku w roślinach.
W związku z prozdrowotnym działaniem chelat są one stosowane w leczeniu chorób takich jak: miażdżyca i choroba wieńcowa, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów, choroba Parkinsona, łuszczyca oraz choroba Alzheimera.
Działanie substancji chelatowych polega na oddawaniu i zabieraniu cząsteczek. Składniki mineralne w organizmie mają zdolność do chelatowania. Chelaty, jak już zostało wspomniane, mają dwufunkcyjne działanie. Potrafią one „coś” do organizmu dostarczyć, ale również mogą „coś” do siebie przyłączyć i zabrać z powrotem.
Suplementy z chelatami
Pozytywną informacją jest fakt, że chelat minerałów nie można przedawkować, ponieważ organizm uwalnia minerały zawarte w tych związkach dopiero w momencie, gdy ich potrzebuje.
Szczególnie popularną formą są chelaty żelaza, ponieważ samo żelazo jest jednym z najmniej przyswajalnych pierwiastków. Polecane jest jako suplementacja u osób, które jedzą dużo produktów mlecznych, ponieważ wapń, który się w nich znajduje, ogranicza wchłanianie żelaza.
Suplementacja cynku jest polecana osobom, które uprawiają aktywność fizyczną, osobom, które żyją w zanieczyszczonym środowisku oraz kobietom w ciąży. Chelaty cynku pomagają w pozbywaniu się toksyn z organizmu i spowalniają procesy starzenia.
Kobietom w okresie menopauzy, osobom starszym oraz dzieciom i młodzieży zalecana jest suplementacja wapnia. Ten minerał wspomaga proces budowy kości oraz zębów. Zapobiega również odwapnieniu i zniekształceniu lub kruszeniu kości.
Przy diecie odchudzającej polecane jest stosowanie chelatu chromowego. Ten pierwiastek wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i ogranicza chęć na coś słodkiego. Dodatkowo reguluje poziom glukozy we krwi, dlatego zalecany jest również diabetykom.
Jeśli zdecydujesz się na suplementację z użyciem chelatów, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem. Mimo że te środki są bezpieczne pod kątem przedawkowania, specjalista doradzi, które pierwiastki warto suplementować w konkretnym przypadku.