Dbanie o dobry stan zębów i jamy ustnej wymaga regularnych wizyt u… No właśnie. Dentysty czy stomatologa? Oba te pojęcia występują w powszechnym użyciu. Czy jednak obaj specjaliści mają takie same uprawnienia? W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy różnicę między tymi nazwami oraz podpowiadamy, w jakich sytuacjach je stosować. Sprawdź!
Czym zajmuje się dentysta, a co robi stomatolog?
Słowa dentysta i stomatolog mają rodowód w językach antycznych. „Stomatologia” to połączenie dwóch greckich wyrazów: stoma oznaczającego usta oraz logia – nauka. Ta dziedzina wiedzy obejmuje całą jamę ustną, a więc zęby, dziąsła, podniebienie, przyzębie, błonę śluzową i inne tkanki. Określenie dentysta pochodzi natomiast z łaciny, gdzie słowo dens oznacza zęby. Dlatego też nazwa ta sugeruje, że lekarz dentysta (Kromera) jest specjalistą zajmującym się jedynie zębami.
W rzeczywistości jednak określenia „stomatolog” i „dentysta” można stosować zamiennie, ponieważ w języku polskim ich znaczenie się pokrywa. Skąd to rozróżnienie? Jest ono wynikiem odmiennych praktyk językowych w różnych krajach. W wielu z nich stomatologia jest szerszą dziedziną, obejmującą między innymi dentystykę. Państwa Unii Europejskiej stosują ujednoliconą kategoryzację zawodów medycznych, co wymogło na Polsce dopasowanie się do panujących we Wspólnocie norm. Jeszcze przed oficjalnym wstąpieniem do Unii, polskie uczelnie medyczne zaczęły nadawać absolwentom kierunków lekarsko-dentystycznych tytuł lekarza dentysty, zastępując funkcjonujący wcześniej tytuł lekarza stomatologa. Specjaliści tej dziedziny od 2002 roku są w Polsce formalnie nazywani dentystami.
Uprawnienia stomatologa i dentysty
Czy dentysta i stomatolog mają takie same uprawnienia? Jest to uzależnione przede wszystkim od kraju. W Wielkiej Brytanii czy Austrii określenia te mają inne zastosowanie niż w Polsce, tam dentysta ma mniejszą wiedzę niż lekarz stomatolog. Dlatego też używanie tych określeń zamiennie w takich warunkach może być uznane za umniejszenie doświadczeniu jednego z nich. Jednak w Polsce nie ma to tak dużego znaczenia. Idąc do gabinetu dentystycznego, możemy w części z nich zobaczyć tabliczki informujące o tym, że przyjmuje tam nie dentysta, lecz stomatolog. W polskiej praktyce oznacza to jedynie, że lekarz skończył studia przed 2002 roku, kiedy zmiana nazewnictwa weszła w życie. Program kształcenia zawodowego nie uległ jednak zmianie, a polski dentysta ma uprawnienia, które pozwalają mu diagnozować i leczyć schorzenia w obrębie całej jamy ustnej.
Stomatolog czy dentysta (Kromera) – kogo wybrać?
Szukając odpowiedniego specjalisty w Polsce, w tym również we Wrocławiu, nie ma większego znaczenia to, czy wybrany lekarz jest dentystą, czy stomatologiem. Obaj mogą bowiem wykonywać te same zabiegi i prowadzić działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Wybierając dentystę, warto skupić się na swoich indywidualnych potrzebach, przeważnie innej opieki wymagają mali i dorośli pacjenci. Również użytkownicy stałego aparatu ortodontycznego powinni kierować się do specjalistów, mających doświadczenie w leczeniu zębów w procesie korekty. Dobrze wybrany dentysta (Kromera) holistycznie zajmie się zdrowiem jamy ustnej oraz pokieruje pacjenta w stronę jej odpowiedniej pielęgnacji.