Rozsądne odchudzanie i uprawianie aktywności fizycznej wpływa nie tylko na redukcję tkanki tłuszczowej, ale również pozytywnie oddziałuje na zdrowie całego ciała. Kiedy następuje proces tycia, organizm ma tendencje do magazynowania zapasów energetycznych w nietypowych miejscach, na przykład w okolicach brzucha oraz ud. Konsekwencją jest stopniowe gromadzenie się tłuszczu pod skórą, co w skrajnych przypadkach prowadzi do otyłości. Jakie są bezpieczne sposoby na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej?
Redukcja tkanki tłuszczowej
Prawda jest taka, że tkanka tłuszczowa w pewnej ilości jest potrzebna organizmowi, ponieważ stymuluje działanie układu odpornościowego, chroni przed utratą ciepła, z kolei tłuszcz tzw. trzewny, czyli ten, który znajduje się w głębszych warstwach, pokrywa serce, płuca, wątrobę oraz inne narządy i zapewnia im w ten sposób amortyzację przed urazami. Niestety nadmiar tłuszczu jest dla organizmu bardzo szkodliwy, ponieważ może skutkować podwyższeniem ciśnienia, cukrzycą typu 2, chorobami krążenia, a nawet demencją. Odpowiednia redukcja tkanki mięśniowej wpłynie nie tylko pozytywnie na sylwetkę, ale również na zdrowie organizmu.
Intensywny i krótki trening
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się niechcianego tłuszczu jest aktywność fizyczna. Ważną informacją jest jednak fakt, że nie każdy rodzaj ćwiczeń pomoże w utracie wagi. Na przykład robiąc brzuszki, wzmacnia się mięśnie, które i tak będą przykryte pod warstwą tłuszczu. Utrata kilogramów następuje z całego ciała, dlatego najlepszym wyborem będą ćwiczenia z użyciem obciążenia, np. w postaci ciężarków, oraz treningi aerobowe (bieganie, jazda na rowerze, pływanie). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również HIIT (High Intensity Interval Training – intensywny trening interwałowy), który polega na przeplataniu intensywnego wysiłku na zmianę z umiarkowanym wysiłkiem lub odpoczynkiem. Formy takiego treningu to ćwiczenia z zakresu fitness, bieganie, stopniowanie wysiłku na przyrządach typu orbitrek, rower lub skakanka. Ten rodzaj aktywności podwyższa metabolizm kwasów tłuszczowych nawet do kilkunastu godzin po treningu, dlatego w ten sposób możliwe jest spalenie do trzech razy więcej tłuszczu niż w przypadku ćwiczeń aerobowych.
Odpowiednia dieta
Regularna aktywność fizyczna nie przyniesie pożądanych efektów bez połączenia z dobrze przemyślaną dietą. Przede wszystkim warto ograniczyć tłuszcze trans oraz przetworzone węglowodany proste (np. ciasta, słodycze, białe pieczywo). Również ciężkostrawnymi produktami są: napoje gazowane, produkty mleczne, warzywa kapustne, rośliny strączkowe oraz produkty oparte na pszenicy. Zdrowa redukcja tkanki tłuszczowej następuje w wyniku wprowadzenia deficytu kalorycznego, czyli odpowiedniej ilość kalorii, której nie należy przekraczać.
Suplementy na spalanie tłuszczu
Dzięki odpowiednio dobranemu suplementowi na spalanie tłuszczu możliwe jest dodatkowe wsparcie metabolizmu oraz wysiłku podczas treningów. Skuteczna suplementacja zawiera kofeinę, ekstrakt z zielonej herbaty oraz kapsaicynę. Należy pamiętać, że po jakimś czasie stosowania spalaczy tłuszczu organizm przyzwyczaja się do konkretnych składników, co może skutkować uodpornieniem się na nie.