Dla wielu osób wiosna oznacza powrót do aktywności fizycznej, więcej czasu spędzanego na zewnątrz i ogólne zadowolenie z tego jak świat dookoła zielenieje. Ale dla alergików to szczególnie męczący i newralgiczny okres. Czy rośliny pylą jedynie w ciepłe miesiące? Kiedy brać tabletki na alergię?
Kalendarz pylenia
Listopad, Grudzień, Styczeń
W tym okresie alergicy mogą być spokojni. Jak łatwo zauważyć większość roślin nie ma liści ani kwiatów, a co za tym idzie, w powietrzu nie uświadczy się pyłków. Dlatego w zimie niezależnie od towarzyszących przez resztę roku uczuleń, można zażywać spacerów i aktywności fizycznej na dworze (oczywiście w ciepłym ubraniu, aby nie odmrozić sobie nosa i kończyn).
Luty, Marzec, Kwiecień
Chociaż dla niektórych może to być zaskoczenie, pylenie niektórych roślin zaczyna się już zimą, a dokładnie z końcem stycznia i początkiem lutego. To wtedy do życia powracają między innymi leszczyna i olsza. Następna w kolejce jest topola, która pyli od marca do kwietnia. W kwietniu przypominają o sobie również brzoza, jesion i dąb.
Okres wiosenno-letni od maja do września
Prawdziwie trudny czas dla alergików zaczyna się w maju. To właśnie wtedy dostrzegalny jest szybki wzrost trawy, a co za tym idzie jej koszenie. Podczas tego procesu nieuniknione jest wspomaganie pylenia tej rośliny, a to oznacza, że każde wyjście na miasto, a nawet otworzenie okna, może wywołać salwę kichnięć. Trawa kończy pylenie dopiero we wrześniu.
Oprócz omówionych wcześniej drzew i krzewów, w okresie wakacyjnym pylą także lipa, bez czarny, czy powszechne zarówno na terenach miejskich jak i wiejskich pokrzywa, szczaw, bylica oraz babka.
Przez cały rok aktywny są grzyby Cladosporium, ale szczególnie w ciepłym okresie można zauważyć ich wzmożone pylenie.
Jak radzić sobie z alergią – tabletki na alergię
Reakcje alergiczne są spowodowane błędnym rozpoznaniem napotkanych pyłków przez układ odpornościowy, jako zagrażających zdrowiu, a nawet życiu człowieka. W wyniku tego ciało zaczyna zachowywać się, jakby podlegało intensywnej infekcji. Do najczęstszych objawów alergii należą:
- zatkany nos,
- płynna wydzielina a nosa,
- podrażnione gardło,
- kichanie,
- kaszel,
- wysypka.
Dzięki zażywaniu tabletek na alergię można ograniczyć nieprzyjemne skutki uczulenia. Sama przyczyna reakcji nie znika, ale za to można powrócić do normalnego funkcjonowania i martwić o swój dobrostan podczas spaceru, czy nawet spania przy otwartym oknie.
Należy pamiętać, aby lek zażyć, jeszcze zanim zacznie się odczuwać objawy alergii. W ten sposób tabletki na alergię, spreje, czy inne specyfiki, będą miały czas na uporanie się z alergenem i zamaskowanie go przed układem immunologicznym.
Wiele alergii może kształtować się już w wieku dziecięcym, a ich winowajcami najczęściej są predyspozycje genetyczne oraz kontakt z niebezpiecznymi grzybami. Dlatego należy dbać o teren, na jakim znajduje się dziecko, zarówno jeżeli chodzi o dom jak i np. żłobek, czy przedszkole.