Krew stanowi jedną z najważniejszych tkanek w ludzkim organizmie. To dzięki niej tlen i wartości odżywcze transportowane są do wszystkich narządów, w tym mózgu. Dlatego kiedy czujemy, że podupadamy na zdrowiu, warto sprawdzić, czy powód nie znajduje się właśnie we krwi. W diagnozie może nam pomóc hematolog Wrocław. Kim jest i kiedy należy się do niego udać?
Hematolog Wrocław – czym się zajmuje?
Hematolog to lekarz specjalizujący się w diagnozie i leczeniu chorób związanych z krwią oraz układem krwiotwórczym. Ze względu na silne połączenie układu krwionośnego z innymi układami w ludzkim ciele (np. układem immunologicznym) hematologia uważana jest za interdyscyplinarną dziedzinę w medycynie.
Aby udać się na wizytę do hematologa, konieczne jest otrzymanie skierowania od lekarza rodzinnego (lub umówienie się do gabinetu prywatnego). Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie badania morfologicznego, może stwierdzić, że konieczne będą dalsze analizy krwi. W tym celu niezbędne jest udanie się do specjalisty (hematologa), który jest w stanie postawić trafną diagnozę i zaplanować skuteczny plan leczenia.
Jak przygotować się na wizytę u hematologa?
Przed wizytą u hematologa należy zastanowić się, jakie dolegliwości mogą być dla niego wskazówką w postawieniu diagnozy. Z pozoru błahe objawy takie jak np. problemy ze snem, mogą okazać się kluczową wskazówką do rozwiązania „zagadki”. Dlatego warto spisać na kartce wszystko, co może pomóc hematologowi pomóc nam. Od wypadających włosów, przez tajemnicze siniaki, po niegojące się rany.
Hematolog sprawdzi również aktualne badania morfologiczne oraz pozostałe dane z dokumentacji medycznej, aby zbudować całościowy obraz prawdopodobnej choroby (lub jej braku).
Jakie choroby może zdiagnozować i wyleczyć hematolog Wrocław?
Chorób krwi oraz układu krwiotwórczego jest bardzo wiele, a ponadto mogą się one łączyć z innymi schorzeniami. Jest również prawdopodobne, że niepokojące wyniki badań krwi nie są bezpośrednio związane z układem krwionośnym, ale innymi narządami i tkankami. W związku z tym, w celu przeprowadzenia wnikliwej analizy, konieczne jest wykonanie nie tylko morfologii, ale również biochemii krwi, rozmazu krwi i serii innych badań.
Najczęściej spotykane choroby krwi i układu krwiotwórczego to m.in.:
- niedokrwistość,
- chłoniak,
- szpiczak mnogi,
- leukopenia,
- białaczka,
- niedobory odporności.
Objawami powyższych schorzeń mogą być np.:
- częste infekcje,
- zmęczenie i senność,
- bóle kości,
- przewlekły kaszel,
- często siniaki i krwiaki,
- problemy z krzepnięciem krwi,
- blada skóra.
Niektóre schorzenia można szybko wyleczyć dzięki odpowiedniej diecie oraz suplementacji. Inne potrzebować będą leczenia farmakologicznego oraz systematycznych wizyt u hematologa. Natomiast poważne choroby takie jak chłoniak czy białaczka, wymagać mogą chemioterapii, radioterapii, zabiegów operacyjnych, przeszczepu krwi i innych mniej lub bardziej inwazyjnych metod.
Niektóre objawy choroby krwi mogą okazać się tylko błahostką, którą łatwo wyleczyć np. dzięki suplementacji żelaza. Jednak niekiedy powody jak i skutki niepokojących wyników badań, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego warto przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania krwi, aby wyeliminować ryzyko rozwoju np. nowotworu. W diagnozie i leczeniu pomoże nam hematolog Wrocław.