Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4, to bez wątpienia jeden z benefitów umowy o pracę. Osoby zatrudnione na umowie zlecenie również mogą korzystać z tej możliwości, jednak tylko w przypadku, gdy zaznaczyły w umowie chęć odkładania składek chorobowych. Sprawdź, na jakich zasadach i w jakich sytuacjach przysługuje Ci L4 i dowiedz się więcej o zwolnieniu lekarskim przez internet.
W jakich sytuacjach i komu przysługuje zwolnienie lekarskie?
Warto wiedzieć, że zwolnienie lekarskie może być wystawione wyłącznie przez lekarza, niezależnie od jego specjalizacji. Lekarz przepisuje osobie L4 tylko w przypadkach ku temu zasadnych. Zwolnienie lekarskie przysługuje wszystkim osobom, które są ubezpieczone w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że L4 obejmuje pracowników zatrudnionych na umowie o pracę lub umowę zlecenie (w tym przypadku pracownik musi sam zadeklarować, że chce odkładać składki na ubezpieczenie).
W jakich sytuacjach pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie? W momencie, gdy z powodów zdrowotnych osoba jest niedysponowana i niezdolna do pracy. Przykłady takich sytuacji to:
- choroba,
- operacja oraz okres pooperacyjny, gdy organizm się regeneruje,
- opieka nad bliską osobą, która jest chora (dotyczy to najbliższej rodziny – rodziców oraz dzieci)
Ważną informacją jest ilość dni, które można wykorzystać na opiekę nad bliską osobą. W przypadku dzieci, które ukończyły 14 lat, jest to 14 dni. Z kolei dla rodziców dzieci, które nie mają skończonego 14 roku życia, ilość dni do wykorzystania na opiekę nad nimi wynosi 60.
Kolejną istotną kwestią jest wysokość wynagrodzenia, które otrzyma pracownik podczas przebywania na zwolnieniu. Z reguły wynosi ono 80% podstawy wymiaru Twojego wynagrodzenia. Wyjątkami od tej sytuacji są kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy i w trakcie samej pracy oraz osoby poddające się badaniom wynikające z bycia dawcą komórek, tkanek i narządów. W wymienionych przypadkach L4 jest płatne w 100%. Z kolei w trakcie pobytu w szpitalu zwolnienie wynosi przeważnie 70% podstawy.
Zwolnienie lekarskie przez internet (e-ZLA)
Niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest funkcjonujące od 2016 roku elektroniczne zwolnienie lekarskie. Od 2018 roku wszyscy lekarze mają dodatkowo obowiązek wystawiania L4 w formie elektronicznej. Jednak, aby móc uzyskać zwolnienie w takiej formie niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim pracodawca musi posiadać profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Jeśli Twój pracodawca posiada profil na wymienionym portalu, nie masz obowiązku dostarczenia fizycznego zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Zwolnienie lekarskie przez internet zostaje przesłane na profil PUE płatnika, a oprócz tego do systemu ZUS.
Warto wiedzieć, że w sytuacji gdy pracodawca nie posiada konta na PUE, pracownik ma obowiązek dostarczenia fizycznej formy zwolnienia. Informacje o tym, czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie przez internet, czy konieczna jest papierowa wersja, dostaje on w systemie wewnętrznym w momencie udzielania L4.
W ostatnim czasie uregulowana została również kwestia udzielania zwolnienia w trakcie teleporady. Lekarz ma prawo do wystawienia L4 podczas e-wizyty tylko w sytuacji, gdy uzna, że pracownik jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków. Aby to ustalić, musi on przeprowadzić cały wywiad lekarski. Niezgodne z prawem jest kupowanie w jakikolwiek sposób zwolnień lekarskich i za takie postępowanie grożą konsekwencje prawne.